Alman vatandaşlığına sahip Türk'e de dövizle emeklilik

 • email Arkadaşınızın maili
 • print Yazıcı versionu
 • Add to your del.icio.us del.icio.us
 • Digg this story digg

Bu makaleyi beğendiniz mi?

(Toplam 68 Oylar)
Yazı boyutu Decrease font Enlarge font
image

Yurtdışından dövizle borçlanma yoluyla emeklilik uygulaması, yıllardan bu yana Avrupalı Türkler’in büyük ilgisini çeken bir konu, ancak zamanla yaşanan bazı gelişmeler sonucu, bir dizi sorunu da beraberinde getiriyor ve kafaları karıştırıyor.

Gerek Türkiye’den, gerek yaşanılan ülkeden kaynaklanan bu sorunlara çözüm getirmek ise, biraz zaman alıyor. T.C. vatandaşı iken, bazı nedenlerden ötürü bulunduğu ülkenin yurttaşlığına, diyelim Alman vatandaşlığına geçen ve buradaki kanunlar yüzünden Türk pasaportunu geri vermek zorunda olanların güncel durumu bu sorunlardan birini oluşturuyor.

Bilindiği gibi, kişilerin özgür iradesine dayalı bir hakkı içeren ve resmi adıyla “Yurtdışında Çalışan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkındaki 3201 Sayılı Kanun” şeklinde bildiğimiz “Dövizle Borçlanma Yoluyla Emeklilik Hakkı” uygulaması, bu durumda olan vatandaşlarımızın aldıkları aylıkları durdurulmasını öngörüyordu.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Ocak ayı başında yayınladığı bir genelge, sözkonusu haksızlığı gidermiş oldu.

Yeni Bir Hak


Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu Çalışma Ataşesi Ali Kemal Savaş, genelgenin içeriği hakkında gazetemize şu bilgileri verdi:

“Olumlu gelişme dediğimiz ve çok taze bir gelişme olan şey, aslında, hak sahiplerinin, Alman vatandaşı olması yüzünden emekli aylıklarının kesilmesi uygulamasına son verilmiş olmasıdır. Bu durum, yasanın adından da anlaşılacağı gibi,  yurtdışındaki Türk vatandaşlarını kapsıyor olmasından kaynaklanıyor. Avrupa ülkelerinde yaşayan hak sahibi vatandaşlar açısından olumsuzluk içeren bu durum, bu yılın başında düzeltilmiş oluyor. Yani,  2/1 2009 tarih ve 2008/115 sayılı  genelge ile borçlanma yapılarak aylığı hak kazanan ve daha sonra Alman vatandaşı olan eski yurttaşlarımızın bu yeni vatandaşlık durumları nedeniyle kesilen aylıkları, tekrar bağlanmış oluyor.”

Ne yapmak gerekir?

Ali Kemal Savaş, aylıkların yeniden bağlanması için bu durumda olan yurttaşlarımızın ne yapması gerektiği konusunda ise şunları söylüyor:

.. Yapılacak tek şey, yazılı başvurudur. Yani bu durumda olan kişiler, memleketlerinde, bağlı bulundukları İl Sigorta Müdürlüğü’ne veya doğrudan Ankara’daki Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe verecek ve kesilen aylıklarının, yeni genelge dayanak alınarak, ödenmesini talep edecek. Vatandaşlarımız dilekçeyi nasıl yazacakları konusunda da paniğe kapılmasın. Sadece dilekçede, ilgili kuruma hitap edilerek, “Ben şu numara ile kayıtlı emekli kişi olarak, bu tarihten itibaren sizden borçlanma yoluyla emekli aylığı alıyordum. Ancak Alman vatandaşı olunca, yani T.C. yurttaşlığını yitirdiğim için, borçlanarak elde ettiğim aylığım şu tarihte kesilmişti. Yeni genelge doğrultusunda bu emekli aylığımın tekrar bağlanmasını arz ve talep ederim.” denirse yeterli oluyor. Hatta Almanya’daki tüm başkonsolosluklarda olduğu gibi, yurttaşlarımız Hessen eyaletinde iseler bize, Ren Pfalz Eyaleti’nde ise Mainz Başkonsolosluğu’na başvurabilir. Bizler de, yurttaşlarımıza bu tür bir matbu dilekçenin kişiye özel hazırlanması için yardımcı oluyoruz. Yalnız son bir noktaya da özellikle dikkati çekmek isterim. Bu aylıkların bağlanması, sadece ve sadece başvuru tarihini izleyen ayın başında yapılabiliyor. Yani, geriye yönelik bir ödeme mümkün değil. Örnek verelim:  Bir vatandaşın 3 yıl önce başlamış olan aylığı, Alman vatandaşı oldu diye, geçen yılın Nisan ayında kesilmiş ve o tarihten bugüne kadar geçen 7 aylık parasım havale edilmemiş ise, bunu şimdi topluca tahsil etmek, talep etmek mümkün olmuyor. Bir diğer deyişle, sözkonusu bu genelge, emekli aylıkları bağlamındaki ödemelerde, geriye yönelik bir yaptırım imkanını, kesinlikle sunmuyor.”

İlk kez başvuru

Ataşe Ali Kemal Savaş, “Sözkonusu uygulama değişikliği, dövizle borçlanarak emekli olmak isteyen ve ilk kez başvuracak  yurtdışındaki vatandaşlarımız için de bir açılım sağlıyor mu?” yolundaki sorumuza karşılık ise, şu yanıtı veriyor:

“Hayır sağlamıyor. Çünkü yasanın kendisi zaten, borçlanma yoluyla yurtdışından emekli olmak isteyen kişilerin, müracaat tarihinde Türk vatandaşlığına sahip olup olmadığını da gözetiyor. Yani kişi isterse çifte vatandaş bile olsa, bu hak kendisine tanınıyor. Ancak sadece Alman veya İngiliz vatandaşı ise, temel koşul olan, Türk vatandaşlığı koşulu yerine gelmediği için, maalesef, bu haktan yararlanmak olanaksız görünüyor.“

Çocuk Yetiştirme Yılları

Ali Kemal Savaş, Almanya’da ev kadınlarının çocuk yetiştirme bağlamında geçen sürelerini sigortalı süreden sayılması konusunu da hatırlatarak, bu ülkede yaşayan Türk kadınlarının sözkonusu haktan yararlanması gerektiğini de ifade etti. Ataşe Savaş, bu konuda görüşlerini şöyle dile getirdi:

“Almanya’da 1992’den sonra doğum yapan kadınlar, sanki bir işte çalışmış gibi, sigortalı sayılmaktadır. Alman sigorta kurumlarından “Versicherungsverlauf mit Kindererziehungszeit” denilen hizmet cetvellerine çocuk yetiştirme yıllarını kaydettirmeleri çok önemlidir. Çnükü bunlar ileride, 65-67 yaşlarında kendilerine “Mindestrente” denilen ve çocuk yetiştirme yılları nedeniyle asgari bir aylık bağlanmasını sağlayacaktır. Bu vatandaşlarımızınr gelecekteki menfaatları açısından çok çok önemlidir.”
 • email Arkadaşınızın maili
 • print Yazıcı versionu
 • Add to your del.icio.us del.icio.us
 • Digg this story digg

Yorum yap comment Yorumlar (1 Gönder)

 • Gönder semra Anokam, 03 Ekim, 2013 16:18:35
  Ben TC.Bakanliginin izni ile 2010 da MAVI BELGEMI de alarak Alman vatandasi oldum.Acaba benim gibi Türkiyede Alman vatandasi olmadan önce calisma yillari olmus ve 3600 is ünü doldurmus vatandaslar neden hak edemiyor?Anlayamadim.Dogrusu.Iltica etmedim. Alman Vatandasiyim ve 1984 haziran is hayatina atildim.3600 isgünüm coktan doldu.Ne yapayimsimdi?Bu nasil bir uygulama hakkimi kim savunucak acaba?YETKILILERE SORUYORUM.
Copyright 2007. Plus Developments. | Emir AYDIN