Ağız ve Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • email Arkadaşınızın maili
 • print Yazıcı versionu
 • Add to your del.icio.us del.icio.us
 • Digg this story digg

Bu makaleyi beğendiniz mi?

(Toplam 67 Oylar)
Yazı boyutu Decrease font Enlarge font
image
T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’na bağlı, Türk Kültür Merkezi’nde konuşan Diş Hekimi Tayfun Çilingir, “Ağız ve Diş Sağlığı” konulu konferansında sindirimin ağızda başladığını belirtti ve bunun da tam olabilmesi için ağızdaki tüm dişlerin ve diğer dokuların eksiksiz ve sağlıklı olması gerektiğini vurguladı.

TKM Kadınlar Kolu’nun aylık bilgilendirme toplantıları bağlamında merkeze konuk olan Diş Hekimi Çilingir, ağız bakımının sağlıklı bir vücut için büyük önem taşıdığına işaret ederek, yılda 2 kez hekime giderek kontrollerin yapılması gerektiğini söyledi.

Çilingir “Özellikle Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız, sağlık sigortası kapsamında olması nedeniyle  kasalara küçümsenmeyecek miktar aidat ödüyor. Buna rağmen, kendi sağlıklarını ihmal ediyor ve nedense kontrollara gitmiyorlar. Bu bence çok yanlıştır. Ayrıca bu ihmalkarlık ve duyarsızlık, ileride hem diş kaybı olarak hem de maddi açıdan kendisine bir zarar ve olumsuzluk olarak geri dönüyor. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızın, varolan haklarını kullanmaları bağlamında duyarlı olmasını ve kendi sağlıkları için diş hekimlerine gitmelerini öneriyorum.” diye konuştu.

Çilingir, iltihaplı veya çürük dişlerin ve diş etlerinin vücudun geneline yapabileceği olumsuz etkilerden de söz ederek, eksik olan dişlerin,mutlaka tamamlanması gerektiğini ve bunların da hangi yöntemlerle yapılabileceğini örnekledi. Diş hekimi bu konuda sabit, hareketli protezlerin yanısıra, modern diş hekimliğinde kullanılan ve çok büyük kolaylıklar sağlayan implant teknikleri konusunda dinleyicileri bilgilendirdi.

Tayfun Çilingir konferansında daha sonra, ağız ve diş bakımının sağlık açısından önemine değinirken, diş fırçalama teknikleri konusunda da örnekler verdi. Çilingir bir soru üzerine, Almanya’daki sağlık yasasına da değindi ve: “Özellikle 18 yaşına kadar olan çocuk ve gençlerin, 18 yaşından sonra para karşılığı yaptırabilecekleri bazı kontrol ve bakımları, sigortaca karşılanıyor olmasına rağmen bu olanaklardan faydalanmadıklarını gözlüyoruz. Oysa varolan hakları neden kullanamıyoruz? Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Sigorta şirketlerine bunca ödenti  yapıyoruz. üyelik sorumluluğumuz yerine getiriyoruz ama dişlerimizdeki çürüklere karşı  özellikle kalıcı dişlerin daha dirençli olabilmesi için, örneğin üzerlerinin şorlu ilaçlarla kaplanması gibi varolan kendi haklarımızı maalesef değerlendiremiyoruz.” dedi.

Çilingir ayrıca, dişlerdeki çarpıklıkların da ortodontik tedavilerle mutlaka düzeltilmesi gerektiğine de vurgu yaptı ve “Eğer bu yapılmaz ise, çapraşık dişler, ileride çiğneme işlevini tam olarak yerine getirmeyecektir. Ayrıca temizlenmelerinin de çapraşık konumdan ötürü kolay olmayabileceği için, daha kolay çürüyebileceklerini görmemiz gerekir.” dedi.

Diş ve Ağız Sağlığı Uzmanı Tayfun Çilingir daha sonra, ortodontik tedavi için en ideal yaşın 9-11 yaşları arası olduğunu hatırlattı ama bu konuda en son kararı yine ortodonti uzmanlarının vereceğini söyledi.
Uzman hekimin ağız sağlığı ve diş sorunları içerikli özel sorulara da ayrıntılı biçimde yanıt ararken, konferansın ikinci bölümünde Ud sanatçısı Hasan Sarıdaş ta, bayan konuklara Türk sanat müziği dinletisi sundu.

TKM Kadınlar Kolu, Frankfurt Başkonsolosluğu’na bağlı olarak çalışıyor ve her ay bölgede yaşayan Türk ailelere ve özellikle Türk kadınına yönelik enformasyon toplantıları düzenliyor ve çay-kermeslerden elde edilen gelirle de, gerek Türkiye’de gerek Almanya’da sosyal amaçlı yardım projelerine bağış yapıyor. Başkanlığını, Muavin Konsolos Ayşe Zeynep Sezen’in yaptığı TKM Kadınlar Kolu faaliyetlerine ilgi duyan ve etkinliklerden haberdar olmak isteyen okurlarımız, “TKM Höhenstr. 44 /48  . Frankfurt” adresinden şahsen veya 069-439438’dan telefonla bilgi alabilecek.

 • email Arkadaşınızın maili
 • print Yazıcı versionu
 • Add to your del.icio.us del.icio.us
 • Digg this story digg

Yorum yap comment Yorumlar (3 Gönder)

 • Gönder sanane, 10 Kasım, 2010 00:48:47
  bencedeeee çokkkkkkkk saçmaaaa hiççççç işimeeee yaramazzzzz
 • Gönder bengü, 26 Nisan, 2010 23:46:59
  bu bilgiler çok saçma hiç işime yaramadı... bn yapsm daa qzel yaprdm...
 • Gönder aybeniz, 10 Ocak, 2010 18:22:10
  çokkkkkkkkk uuuuzuuunnnn
Copyright 2007. Plus Developments. | Emir AYDIN